Gekonowate

Gekonowate, w uproszczeniu gekony to najbogatsza w gatunki rodzina małych i średniej wielkości jaszczurek z infrarzędu Gekkota w rzędzie łuskonośnych. Choć pod względem budowy ciała jaszczurki zaliczają się do najbardziej prymitywnej formy to ich różnorodność pozwoliła wzbudzić zainteresowanie nie tylko naukowców ale i terrarystów. Badacze w licznych publikacjach wyodrębnili ponad 100 rodzajów oraz ponad 1200 gatunków. Wśród tych najpopularniejszych śmiało można wymienić – Gekony orzęsione, Gekony Toke, Phelsumy czy Gekony płaczące, eublefary lamparcie. Nie tylko pod względem wielkości ciała i ubarwienia ale również biorąc pod uwagę wygląd terrarium w którym żyje jest naprawdę w czym wybierać. W naturalnym środowisku najczęściej można je spotkać na terenach strefy zwrotnikowej i podzwrotnikowej. O ile występowanie ich na terenach Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, Afryki, Madagaskaru, Półwyspu Arabskiego, Australii czy Archipelagu Malajskiego to co ciekawe wyodrębniono 7 gatunków gekonów żyjących na terenie Europy.
Czego potrzebują Gekony w terrarium – to pytanie jest stanowczo zbyt ogólne- bo przy tak dużej różnorodności nie można określić „złotej recepty” dla wszystkich. Dlatego warto zwrócić uwagę na każdy z gatunków oddzielnie i tak też przygotowywać się na pojawienie się ich w naszym domu. 
 
Jaką super moc maja gekony?
Zjawisko autonomii czyli odrzucenia ogona- zdolność ta w naturalnych warunkach niejednokrotnie pozwala „oszukać przeznaczenie”-lepiej porzucić ogon niż umrzeć razem z nim. Nie każdy gekon ma ta zdolność jak również nie każdemu ogon odrasta. 
Co jeszcze potrafią Gekony? Większość jaszczurek nadrzewnych dzięki przylgom potrafią wspinać się po płaskich powierzchniach idąc w kierunku jaki tylko sobie zażyczą – do góry nogami...żaden problem niczym Sider Man. 

Zmiana ubarwienia w zależności od nastroju, stanu zdrowia ich ciała mogą być bardziej blade jaśniejsze bądź ubarwienie może być wyraźniejsze. 

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz