Agama brodata Pogona vitticeps 10-15cm

249,00 zł
Brutto

Agama brodata 

płeć: nieokreślona

długość: 10-25cm

Ilość

 

Polityka bezpieczeństwa

 

Bezpieczna dostawa zwierząt kurierem.

Brodacze to wyjątkowe jaszczury szczególnie polecane dla osób, które stawiają pierwsze kroki w terrarystce. Dlaczego? Dla każdego kto posiada brodacza odpowiedź jest prosta. To dzienna jaszczurka czyli jej aktywność w dzień stwarza wiele okazji do obserwowania jej ciekawych zachowań, nie sprawia specjalnych trudności w hodowli, a przede wszystkim szybko przyzwyczaja się do swojego człowieka.

Jak powinno wyglądać terrarium dla agamy brodatej?

Przede wszystkim należy pamiętać, że jej ojczyzną jest pustynno-stepowy obszar Australii więc taki krajobraz powinien być odtworzony w jej terrarium. Suche, ciepłe i na tyle duże aby jaszczur wraz ze swoim ogonem miał możliwość swobodnego poruszania się. Jak w takim razie powinno ono wyglądać?

Terrarium poziome powinno być odpowiednio dobrane do jaszczurki- zatem malutka Agama, która potrzebuje jeszcze sporo czasu aby być "dużym smokiem" nie zbyt dobrze będzie czuła się w docelowym terrarium (mogą pojawić się problemy z upolowaniem owadów- choć niektóre młode całkiem sprawnie sobie radzą). Uwzględniając, że osiągnie ona ok. 50-60 cm przy czym połowa jej ciała to ogon zazwyczaj ustala się terrarium zgodnie ze wzorem 5x3x3 długości jaszczurki bez ogona. Oczywiście, jeśli możemy pozwolić sobie na większe terrarium to super. Idąc tym tropem terrarium dla jednej dorosłej agamy brodatej to ok. 120X50x50cm*. Tutaj nie tak istotna jest wysokość terrarium a możliwość przechadzania się jaszczurki po rezydencji.

Jeśli w naturze są to tereny pustynno-stepowe to zarówno podłoże, jak i wystrój powinien do tego nawiązywać. Warto szukać inspiracji zgodnych z biotopem jaszczurki aby uzyskać efekt zadowalający gada jak i cieszący nasze oczy.

Jakie podłoże u agamy?

Podłoże to priorytetowa sprawa szczególnie u małych agam- ryzyko zaczopowania się w czasie "badania terenu" jest wysokie i nie powinniśmy go lekceważyć- na początku zdecydowanie polecamy celulozę ze srebrem- która pozwoli w łatwy sposób na utrzymanie porządku w terrarium przy czym nie będzie zjadana przez jaszczurkę (ewentualnie alternatywą może stać się ręcznik papierowy). Dla starszych agam fajnym rozwiązaniem jest podłoże z wypalanej gliny (łatwe do sprzątania, fajnie wygląda a przede wszystkim jest bezpieczne dla zwierzaka) lub po prostu gruby piach lub drobny żwir.

Co jedzą agamy brodate?

Agamy brodate w sumie nie przysparzają trudności jeśli chodzi o karmienie- są wszystkożerne co nie oznacza, że skuszą się na kawałek drożdżówki. Ich dieta składa się z owadów, owoców, warzyw oraz roślin. Śmiało wcinają owady karmowe począwszy od mącznika, przez drewnojady po świerszcze i szarańcze. Ważne aby właściwie dopasować "kaliber" owadów do zjadającej je jaszczurki. Choć nie dla wszystkich zabrzmi to dobrze jaszczurka chętnie zje co jakiś czas oseska, który w sposób bliższy naturze pozwoli uzupełnić wiele cennych wartości odżywczych. Jeśli mamy opory co do tego to umówmy się taki mrożony osesek nie musi pojawiać się często, możemy też go ominąć jednak w takiej sytuacji należy dołożyć starań co do właściwej suplementacji. Monodieta tak jak u wszystkich nie tylko gadów jest niewskazana a nawet szkodliwa. Owady karmowe powinny być z dobrego zaufanego sklepu a w domu o ile nie zostaną wszystkie zjedzone od razu powinny być "dokarmione" i absolutnie nie psią lub kocią karmą co niestety jest często stosowane a owocami i warzywami , które może jeść jaszczurka- nie bez powodu mówi się "Jesteś tym co jesz". Śmiało można oprószyć je preparatem witaminowym raz w tygodniu oraz wapnem (nawet za każdym razem) aby jaszczurka miała wszystko co potrzeba do prawidłowego rozwoju.

Jak zacząć przygodę z Brodaczem? 

Terrarium poziome pustynno-stepowe powinno mieć odpowiednie oświetlenie zgodne z jej naturalnymi warunkami. Agamy lubią się wygrzewać stąd też oprócz UVB powinno znaleźć się źródło ciepła.

Odpowiednie podłoże dla młodych agam fajnie sprawdzą się celuloza ze srebrem co pozwala na zachowanie czystości i uniknięcie zaczopowania. Fajnie też pomyśleć o kryjówce gdzie jaszczur może schować się gdy tego potrzebuje.

W jej diecie pojawiają się głównie owady karmowe uzupełnione "dodatkiem roślinnym". Należy pamiętać o suplementacji- witaminy i wapń.

W ofercie posiadamy odpowiednie dla jaszczurek, pająków i gadów owady karmowe.

4 Przedmioty

Zobacz także